11 Listopada – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Rzeczpospolita  z map świata zniknęła w 1795 r., gdy doszło do III rozbioru. Dopiero 123 lata później, w listopadzie 1918 r., kraj odzyskał niepodległość. Próbowano wyzwolić się z kajdan już wcześniej, niestety żaden ze zrywów narodowych nie przyniósł spodziewanego efektu. Insurekcja kościuszkowska oraz powstania listopadowe i styczniowe zakończyły się klęską. Dopiero I wojna światowa przyniosła przetasowania polityczne, dzięki którym nadzieja na odrodzenie własnego państwa na nowo zapłonęła w sercach Polaków.

Ostatnie miesiące uświadomiły nam – wszystkim, którzy w większości nie pamiętamy już wojny – że niepodległość, wolność i bezpieczeństwo to wartości bardzo ulotne, delikatne, o które trzeba dbać i które trzeba szanować i pielęgnować. Strach i niepewność towarzyszące nam nadal niech nie odbierają nam jednak ducha, bo jak pokazują nam akty odwagi Ukraińców  – NIEPODLEGŁOŚĆ mamy w sercu.

Uczniowie klas IV-VIII pod przewodnictwem p. Bogusławy Wyszyńskiej i p. Tomasza Ostrowskiego przygotowali montaż słowno-muzyczny upamiętniający to wydarzenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *